Her får du det billigste andelsboliglån

Andelsbolig er singlers vej ind på boligmarkedet i byerne!

Er du på jagt efter en andelsbolig og har du en sund økonomi? Så er der godt nyt, for pengeinstitutterne står nemlig næsten på tæerne af hinanden for at tilbyde kunderne de bedste andelsboliglån. Det viser en ny undersøgelse, som Mybanker har lavet.

Skal man låne 500.000 til en andelsbolig til en værdi af 625.000 kroner, viser undersøgelsen for eksempel, at man som kunde kan få en rente på helt ned til omkring 3 procent. Faktisk tilbyder en række banker en rente under 3 procent.

 

Tjek de forskellige tilbud

Og der er gode besparelser at hente, hvis man tager sig tid til at indhente tilbud fra de forskellige låneudbydere via Mybankers Skift bank service – et værktøj, der hjælper med at indhente de bedste tilbud på andelsboliglån. Det seneste års tid har mere end 11.000 andelshavere brugt Skift bank servicen, og de har i gennemsnit fået en besparelse på 1,1 procent point i rente forhold til deres gamle lån. Det kan blive en væsentlig besparelse i forhold til et andelslån på 500.000 kr. 

Nedenfor kan du se en oversigt over forskellige banker og deres priser på andelslån.

ABCDEFGHIJK
Månedlig ydelseRentesatsÅOP før skatEtableringsomkostninger i altSamlede omkostninger før skat
BankFraTilFraTilFraTilFraTilFraTil
Arbejdernes Landsbank2.3032.7663,4%4,95%3,8%5,4%17.42717.427328.844709.640
Andelskassen2.5754.3594,0%9,5%4,7%10,4%9.11221.730426.8171.069.074
Danske Bank2.1273.8062,75%8,0%3,1%8,7%21.73921.730266.141871.227
Djursland Bank2.1202.7682,75%5,95%3,1%5,7%19.76419.764266.254496.437
Jyske Bank2.5373.9514,25%8,5%4,6%9,2%16.72216.722413.467922.439
Nordea2.1603.5752,95%7,45%3,2%8,0%16.06316.063277.540786.818
Nykredit3.5863.5867,45%7,45%8%8%17.73717.737790.995790.995
Spar Nord Bank2.1832.7782.95%4,95%3,3%5,4%21.73021.730286.079500.206
Sparekassen Sjælland Fyn2.0212.9362,4%5,5%2,7%6,0%18.48218.482227.377556.855
Sydbank2.3173.4243,5%7,0%3,8%7,5%16.72316.723334.263732.514
Swedbank2.2552.2553,35%3,35%3,6%3,6%12.15612.156311.749311.749

 

Data pr. 12. oktober 2020.

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og hold dig opdateret på alt inden for privatøkonomi.

Ved at trykke tilmeld, giver du samtykke til at vi sender dig vores nyhedsbrev. Du kan til enhver tid trække dit samtykke (læs samtykkeerklæring) tilbage. Læs mere om vores forretningsbetingelser, privatlivspolitik og cookiepolitik.

 

Overvejer du et bankskifte?

Gør som 250.000+ danskere. Indhent tilbud med Mybanker og find den bedste bank og rådgiver for dig

Find din nye bank