Sammenligning af boligfinansiering

Så meget koster det at låne 2 millioner kr.

Renten på realkreditlån er historisk lav, hvilket gør det interessant for boligejere eller kommende boligejere at undersøge prisen for at låne til bolig eller ombygning. Derfor har vi på denne side samlet information fra de forskellige realkreditinstitutter, så du lettere kan sammenligne priserne.

Skrevet af Ulrik Marschall

Forudsætninger: En bolig til 2.500.000 kr. og hvor der skal lånes 2.000.000 kr (80% belåning). Løbetiden er 30 år og mulighed for afdragsfrihed i de første 10 år. Stempelafgiften er 15.000 kr og skattefradragssatsen er sat til 33%.

 

Fast rente 30 år med afdragsfrihed

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark3.5522.38002.072.640358.956
Totalkredit3.5622.38702.072.705359.877
Totalkredit m. kundekroner3.3032.21302.072.705339.046
Nordea Kredit3.4512.31202.070.658349.126
Jyske Kredit3.4082.28302.070.658345.408

 

Fast rente 30 år med afdrag

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark7.8676.8894.9021.437.219259.855
Totalkredit7.8786.8964.9021.437.270260.679
Totalkredit kundekroner7.6216.7244.9021.437.270243.000
Nordea Kredit7.7636.8184.8971.435.851251.338
Jyske Kredit7.6566.7464.8971.435.851243.729

 

F5 30 år med afdragsfrihed

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark1.7591.17902.026.480167.973
Totalkredit1.6901.13202.027.581164.179
Totalkredit m. kundekroner1.43696202.027.581143.802
Nordea Kredit1.6461.10302.025.578160.256
Jyske Kredit1.6251.08902.025.578156.953
Handelsbanken1.7291.15802.026.040166.296

 

F5 30 år med afdrag

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark7.0596.6495.8151.336.068110.037
Totalkredit6.9936.6055.8191.336.795107.006
Totalkredit m. kundekroner6.7396.4365.8191.336.79590.026
Nordea Kredit6.9446.5715.8131.335.474103.363
Jyske Kredit6.8596.5145.8131.335.47496.443
Handelsbanken6.3465.8944.9771.404.618120.659

 

Bankboliglån 30 år med afdragsfrihed

ProduktYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Danske Bolig Fri1.48399302.022.040141.259
Nordea Bolig Plus2.0401.36702.023.040187.048
Jyske renteloft (0,25%)1.6741.12202.028.726164.096
Handelsbanken1.04770102.026.040111.452
Alternativ
Nykredit Prioritetslån1.6301.09202.021.040152.417
Spar Nord Prioritet StjernePLUS2.0351.36302.021.040184.615

 

Bankboliglån 30 år med afdrag

ProduktYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Danske Bolig Fri6.1245.8015.1461.386.69288.699
Nordea Bolig Plus6.4285.9224.8941.408.978128.416
Jyske renteloft (0,25%)6.2615.8655.0631.399.756111.411
Handelsbanken5.9495.7425.3241.375.51069.703

 

Få et overblik over realkreditlån her

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og hold dig opdateret på alt inden for privatøkonomi. Nyhedsbrevet kan afmeldes til enhver tid.

Indhent tilbud på boliglån

Indtast din økonomi og få tilbud fra bankerne på boliglån. Sammenlign rentesatserne og vælg bedste lån for dig.

Få tilbud på boliglån

Om forfatteren Ulrik Marschall

Ulrik er kommunikationschef i Mybanker. Forsøger dagligt at gøre komplicerede emner indenfor privatøkonomi lettere at forstå.

Hvad koster det at bygge nyt hus?

Læs artiklen
Guide Hvor meget kan jeg købe bolig for
sammenligner banktilbud boligfinansiering 12. oktober 2017 Sådan sammenligner du banktilbud på boligfinansiering Tjek din boligfinansiering – der er penge at spare 25. marts 2015 Tjek din boligfinansiering – der er penge at spare