Sammenligning af boligfinansiering

Så meget koster det at låne 2 millioner kr.

Renten på realkreditlån er historisk lav, hvilket gør det interessant for boligejere eller kommende boligejere at undersøge prisen for at låne til bolig eller ombygning. Derfor har vi på denne side samlet information fra de forskellige realkreditinstitutter, så du lettere kan sammenligne priserne.

Skrevet af Ulrik Marschall

Forudsætninger: En bolig til 2.500.000 kr. og hvor der skal lånes 2.000.000 kr (80% belåning). Løbetiden er 30 år og mulighed for afdragsfrihed i de første 10 år. Stempelafgiften er 15.000 kr og skattefradragssatsen er sat til 33%.

 

Fast rente 30 år med afdragsfrihed

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark3.5102.35202.048.113331.049
Totalkredit3.5202.35902.048.189331.974
Totalkredit m. kundekroner3.2642.18702.048.189311.389
Nordea Kredit3.4102.28502.046.166 321.353
Jyske Kredit3.3682.25602.046.166317.675

 

Fast rente 30 år med afdrag

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark7.5966.8825.4321.440.521256.611
Totalkredit7.6076.8895.4331.440.553257.416
Totalkredit kundekroner7.3446.7135.4331.440.553239.470
Nordea Kredit7.4906.8095.4271.439.131247.968
Jyske Kredit7.3806.7365.4271.439.131240.248

 

F5 30 år med afdragsfrihed

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark1.38793002.026.480138.103
Totalkredit1.31888302.027.581134.293
Totalkredit m. kundekroner1.06471302.027.581113.916
Nordea Kredit1.27485402.025.578130.399
Jyske Kredit1.25384002.025.578127.096
Handelsbanken1.8491.23902.026.040175.930

 

F5 30 år med afdrag

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark6.8626.5856.0231.319.66982.575
Totalkredit6.7956.5426.0261.320.38679.550
Totalkredit m. kundekroner6.5426.3726.0261.320.38662.664
Nordea Kredit6.7466.5076.0211.319.08275.941
Jyske Kredit6.6626.4506.0211.319.08269.062
Handelsbanken6.3745.9054.9531.406.605124.241

 

Bankboliglån 30 år med afdragsfrihed

ProduktYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Danske Bolig Fri1.44997102.022.040138.550
Nordea Bolig Plus2.0741.38902.023.040189.759
Jyske renteloft (1,00%)1.45997702.028.726146.752
Handelsbanken1.7391.16502.026.040167.107
Alternativ
Nykredit Prioritetslån1.6801.12602.021.040156.452
Spar Nord Prioritet StjernePLUS2.0851.39702.021.040188.650

 

Bankboliglån 30 år med afdrag

ProduktYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Danske Bolig Fri6.0975.7915.1701.384.71485.211
Nordea Bolig Plus6.4465.9294.8791.410.277130.778
Jyske renteloft (1,00%)6.1455.8215.1621.391.36396.508
Handelsbanken6.3175.8835.0011.402.583117.499

 

Få et overblik over realkreditlån her

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og hold dig opdateret på alt inden for privatøkonomi. Nyhedsbrevet kan afmeldes til enhver tid.

Indhent tilbud på boliglån

Indtast din økonomi og få tilbud fra bankerne på boliglån. Sammenlign rentesatserne og vælg bedste lån for dig.

Få tilbud på boliglån

Om forfatteren Ulrik Marschall

Ulrik er kommunikationschef i Mybanker. Forsøger dagligt at gøre komplicerede emner indenfor privatøkonomi lettere at forstå.

Hvad koster det at bygge nyt hus?

Læs artiklen
Guide Hvor meget kan jeg købe bolig for
sammenligner banktilbud boligfinansiering 12. oktober 2017 Sådan sammenligner du banktilbud på boligfinansiering Tjek din boligfinansiering – der er penge at spare 25. marts 2015 Tjek din boligfinansiering – der er penge at spare