Billigste realkreditlån: Hvor får jeg det i 2020?

Hvor får jeg et realkreditlån?

Der findes fem realkreditinstitutter, der alle udbyder realkreditlån; Realkredit Danmark, Nordea Kredit, Totalkredit/Nykredit og Jyske Kredit (tidligere BRF Kredit). Fælles for institutterne er, at de kun distribuere deres lån gennem samarbejdsbanker, hvilket betyder, at bankkunder kun kan få tilbud på lån fra det realkreditinstitut, som banken har valgt at samarbejde med.

 

Hvilket realkreditlån bør du vælge? Læs mere her. 

 

Hvordan får jeg det billigste realkreditlån?

Som bankkunde bør du altså indhente tilbud fra flere forskellige banker for at få tilbudt realkreditlån fra forskellige institutter. Det er den eneste måde at finde det billigste realkreditlån til dig og din økonomi.

Nedenfor kan du se en oversigt over priserne på de mest populære realkreditlån.

 

Sådan får du det billigste realkreditlån

Overblik over populære realkreditlån

Forudsætninger: En bolig til 2.500.000 kr. og hvor der skal lånes 2.000.000 kr (80% belåning). Løbetiden er 30 år og mulighed for afdragsfrihed i de første 10 år. Stempelafgiften er 15.000 kr. og skattefradragssatsen er sat til 33 %.

 

Læs mere om realkreditlån til andelsbolig

 

Fast rente 30 år med afdragsfrihed

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark3.5472.37602.069.765355.671
Totalkredit3.5582.38402.069.831356.606
Totalkredit m. kundekroner3.2992.21002.069.831335.804
Nordea Kredit3.4462.30902.067.685 345.755
Jyske Kredit3.4052.28102.068.707343.199

 

Fast rente 30 år med afdrag

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark7.8576.8804.8961.435.534257.195
Totalkredit7.8696.8884.8971.435.586258.030
Totalkredit m. kundekroner7.6126.7164.8971.435.586240.372
Nordea Kredit7.7546.8104.8921.434.168248.700
Jyske Kredit7.6516.7414.8941.434.877242.208

 

F5 30 år med afdragsfrihed

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark1.6741.12202.026.570161.267
Totalkredit1.6051.07602.027.772157.589
Totalkredit m. kundekroner1.35290602.027.772137.210
Nordea Kredit1.5611.04602.025.669153.567
Jyske Kredit1.5411.03302.026.670151.326
Handelsbanken1.5751.05502.026.130154.005

 

F5 30 år med afdrag

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark7.0016.6305.8761.331.357102.079
Totalkredit6.9356.5875.8791.332.14799.164
Totalkredit m. kundekroner6.6826.4175.8791.332.14782.210
Nordea Kredit6.8866.5525.8731.330.76595.427
Jyske Kredit6.8056.4985.8761.331.42389.551
Handelsbanken6.2265.8475.0791.396.040105.278

 

Forudsætninger: Der regnes med udbetalt provenu af lån på 2 mio. kr. Der regnes med modregning af variabel tinglysningsafgift (stempel) på 1 mio. kr. til en værdi af 15.000 kr. fra tidligere lån i ejendommen. Der regnes med bidragssats for 80 % belåning.

 

Fælles for fleks- og fastforrentede lån: Ved optagelse af lån medfinansieres disse omkostninger: Lånesagsgebyr. ekspeditionsgebyr (tinglysningsservice), kurtage ved salg af obligationer, kursskæring ved udbetaling, fast tinglysningsafgift på 1.660 kr., variabel tinglysningsafgift oprundet til nærmeste 100 kr. minus de overførte 15.000 kr.

 

Fastforrentede lån: Ved indfrielse af fastforrentede lån efter 10 år regnes med kursværdi af nominel restgæld efter 10 år samt omkostninger.

 

Flekslån: Ved flekslån benyttes en kontantrente. Kursskæring ved optagelse indregnes i bidrag. På et F5-lån vil en kursskæring ved udbetaling på 0,2 % medregnes som en øgning i bidraget. Efter første refinansiering antages, at renten er uændret, men i bidrag vil være medregnet kursskæring ved refinansiering, der kan være forskellig fra kursskæring ved udbetaling.

 

*Kundekroner: Totalkredit giver rabat i form af Kundekroner. Rabatten udgør 0,15 % årligt af restgælden og bliver automatisk trukket fra bidragsbetalingen hvert kvartal. Rabatten ydes foreløbig frem til udgangen af 2019. For overskuelighedens skyld er Nykredit fjernet fra oversigten, da priserne er identiske med Totalkredits priser.

 

Bonus: Flere banker tilbyder en bonus i forbindelse med realkreditlånet i stil med Kundekroner. Det er forskelligt fra bank til bank og kan i nogle tilfælde kombineres med Kundekroner.

 

Klik her, hvis du vil modtage op til tre gratis tilbud på dit realkreditlån

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og hold dig opdateret på alt inden for privatøkonomi.

Ved at trykke tilmeld, giver du samtykke til at vi sender dig vores nyhedsbrev. Du kan til enhver tid trække dit samtykke (læs samtykkeerklæring) tilbage. Læs mere om vores forretningsbetingelser, privatlivspolitik og cookiepolitik.

 

Sammenlign realkreditlån

Tjek om du har det bedste realkreditlån. Få tilbud på dit realkreditlån når du skifter bank.

Få tilbud på realkreditlån