her er de billigste billån

Her er de billigste billån

Der kan være rigtig mange penge at spare på at undersøge markedet ordentligt, før du låner penge til en bil. Find ud af hvad der er de billigste billån i vores undersøgelse samt hvilke omkostninger, du skal være opmærksom på, når du låner til en bil.

Skrevet af Redaktionen

Det er mindre og mellemstore banker og pengeinstitutter, der for tiden tilbyder de billigste billån. Det viser Mybankers undersøgelse af banklån til køb af bil i to forskellige prisklasser.

 

Tæt kamp om prisen på mikrobilslån

Skal du låne til en mikrobil, der koster 100.000 kroner med en udbetaling på 20 procent, er der tæt prisløb. Når det gælder et billån til 80.000 kroner, fremgår det af tabel 1, at du finder de billigste lån i hhv. Alm. Brand Bank, Arbejdernes Landsbank samt med et Diba Billån.

Som det fremgår ligger alle udbydere her med en ÅOP på eller under 5 procent, så der er tydelig hård konkurrence.

 

Tabel 1

ABCDEFGHIJK
Månedlig ydelseRentesatsÅOP før skatEtableringsomkostninger i altSamlede omkostninger før skat
BankFraTilFraTilFraTilFraTilFraTil
Alm. Brand Bank1.0441.3971,25%9,0%2,7%12,3%3.9107.0107.67437.342
Arbejdernes landsbank1.0591.0671,25%2,95%3,1%6,6%5.1506.0108.97419.501
Diba billån1.1031.1811,75%3,75%4,4%6,5%7.0107.01012.68619.239
Jyske Bank1.1101.3673,65%8,2%4,5%11,5%2.2347.32013.27534.850
Jutlander Bank1.1121.3702,99%7,95%4,6%11,6%4.2118.43213.41135.082
Folkesparekassen1.1131.2851,95%6,25%4,6%9,3%7.3717.37113.53027.981
Handelsbanken1.1161.2762,25%6,25%4,7%9,1%6.7116.71113.78627.165
Nordfyns Bank1.1161.6173,19%13,19%4,7%17,9%3.9108.78613.71155.860
Swedbank1.1161.2102,50%4,75%4,7%7,3%5.9106.41013.71921.676

Data fra 20 januar 2020

 

Lån til biler i mellemklassen

Er du på udkig efter et lån til en bil i mellemklassen til 250.000 kroner og 20 procent i udbetaling, er Alm. Brand Bank og Arbejdernes Landsbank billigst. For et lån på 200.000 kroner i syv år, tilbyder bankerne en ÅOP på 2,1 procent og samlede omkostninger i kroner og øre på omkring 15.00 kroner. Det fremgår af tabel 2.

 

Tabel 2

ABCDEFGHIJK
Månedlig ydelseRentesatsÅOP før skatEtableringsomkostninger i altSamlede omkostninger før skat
BankFraTilFraTilFraTilFraTilFraTil
Alm. Brand Bank2.5593.3721,25%9,0%2,1%11,0%5.71010.01014.93883.219
Arbejdernes Landsbank2.5632.7791,25%2,95%2,1%4,6%4.4107.55015.30333.462
Diba billån2.6622.8511,75%3,75%3,3%5,4%10.16410.16423.62739.455
Folkesparekassen2.6873.1021,95%6,25%3,5%8,1%10.86010.86025.72560.599
Swedbank2.6992.9182,5%4,75%3,7%6,1%7.8108.31026.69945.111
Handelsbanken2.7103.0972,25%6,25%3,8%8,1%10.46710.46727.64060.113
Sparekassen Sjælland-Fyn2.7242.7242,25%2,25%4,0%4,0%11.52511.52528.78528.785
Djurslands Bank2.7333.5601,95%10%4,1%13%14.44914.44929.59299.049
Nordfyns Bank2.7353.8813,19%13,19%4,1%16,3%5.71013.07129.737126.037
Express Bank2.7543.8243,49%13,99%4,3%15,7%2.0002.00031.330121.247
Jyske Bank2.7553.3033,65%8,2%4,3%10,3%4.06110.97531.46077.488

Data fra 20 januar 2020

 

Sammenlign selv billån her og lav din egen beregning

 

Den billigste rente giver ikke altid det billigste lån

Undersøgelsens laveste rente – for et billån til 80.000 kroner – fås hos både hos Alm. Brand Bank og Arbejdernes Landsbank, men lave etableringsomkostninger gør de samlede omkostninger for et billån billigere i Alm. Brand Bank. Arbejdernes Landsbanks rentesats på 1,95 % kan ikke hamle op med Alm. Brand banks samlede pris på 7.674 kroner før skat.

Som låntager er det rigtig vigtigt at kigge på alle omkostninger, når man bliver præsenteret for et tilbud om lån i en bank eller hos en bilforhandler. Lave renter kan lokke mange kunder til at hoppe på dyrere løsning, blot fordi den lovede rente lyder attraktiv. Husk derfor altid at se efter ÅOP og de samlede omkostninger i kroner og øre.

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og hold dig opdateret på alt inden for privatøkonomi.

Ved at trykke tilmeld, giver du samtykke til at vi sender dig vores nyhedsbrev. Du kan til enhver tid trække dit samtykke (læs samtykkeerklæring) tilbage. Læs mere om vores forretningsbetingelser, privatlivspolitik og cookiepolitik.

 

Overvejer du billån?

Sammenlign bankernes renter før du låner og undgå at betale for meget.

Sammenlign billån

Om forfatteren Redaktionen

Lad bilen stå og kør på ferie

Læs artiklen
Lad bilen stå og kør på ferie
Ny bil? - Sådan finder du det bedste billån 28. maj 2019 Ny bil? – Sådan finder du det bedste billån Skal bilen købes, leases eller betales via abonnement? 10. april 2018 Skal bilen købes, leases eller betales via abonnement? 26. marts 2018 Skal jeg vælge et billån uden udbetaling?