Hjælp..!?!

Viser 6 indlæg - 1 til 6 (af 6 i alt)
  • HaaqezForfatter
    Indlæg
  • #395503
    HaaqezForfatter

    <p>Jeg har brug for hjælp til at finde en bank som vil oprette én kreditorbeskyttet konto til mig</p><p>Jeg er i forbindelse med bodeling nu havnet i RKI</p><p>Nordea vil derfor ikke have mig som ny kunde pga RKI</p><p>Coopbank tilbyder ikke en sådan konto </p><p>Sparekassen Danmark som er kreditor vedrørende RKI (Totalkredit) vil ikke hjælpe mig før jeg har betalt min gæld </p><p>Hvad fanden gør man så ?</p><p> </p><p> </p>

    #395504
    morsdrengForfatter

    <p>Jeg går ud fra at du er bekendt med, at gyldig kreditorbeskyttelse kun kan etableres vedrørende personskadeerstatning og at beløbet IKKE må sammenblandes med din øvrige økonomi.</p><p>ER erstatningen udbetalt, er den kun beskyttet hvis den er indsat direkte på en kreditorbeskyttet konto. Er erstatningen endnu ikke udbetalt skal den indsættes direkte på en sådan konto.</p><p>I det sidste tilfælde, skal du kontakt din bank med en kopi af afgørelsen fra den instans som har tilkendt dig den beskyttede erstatning og bede banken om, at oprette en »kreditorbeskyttet konto« til dig. En sådan konto bør banken ikke nægte at oprette</p><p>Når kontoen er oprettet, skal du straks kontakte den instans, der har tilkendt dig erstatningen og oplyse dem om, at det kreditorbeskyttede beløb skal sættes ind på den nye konto.</p>

    #395505
    HaaqezForfatter

    <p>Jeps det har jeg styr på</p><p>Banken som har formidlingen af Totalkredit er Sparekassen Danmark </p><p>De vil ikke oprettet kontoen til mig</p><p>Coopbank tilbyder det ikke i deres bankforretninger </p><p>Og det er de to banker jeg har tilknytning til </p><p>Forsøgte at finde en anden bank men alle som har Totalkredit henviser til SD</p><p>Og andre optager ikke nye kunder som står i RKI.</p>

    #395506
    morsdrengForfatter

    <p>Ifølge retsplejelovens § 513 kan udlæg i udbetalt personskadeerstatning IKKE ske, hvis beløbet er indsat på særskilt konto i bank eller sparekasse eller på anden måde holdt klart afskilt fra kontohavers øvrige formue.</p><p>Kan du ikke få oprettet en særskilt-/kreditorbeskyttet konto i et pengeinstitut er § 513uden praktisk betydning. Efter min mening er pengeinstitutter derfor forpligtet til at oprette en kreditorbeskyttet konto, på samme måde som de er forpligtet til at oprette en nemkonto – også selv om kontohaver måtte være registreret i RKI eller skylde det pågældende institut penge. Men det forudsætter naturligvis, at du kan dokumentere, at det beløb du forventer at modtage hidrører fra en kreditorbeskyttet personskadeerstatning.</p><p>Hvis jeg var dig, vil jeg få den kreditorbeskyttede konto oprettet i samme pengeinstitut hvor du har din nemkonto. Vil man ikke medvirke hertil, bør du klage til pengeinstituttets klageansvarlige, som næppe vil fastholde afvisningen.</p><p>Sørg for at din erstatning først udbetales når din kreditorbeskyttede konto er oprettet og at beløbet indsættes direkte på denne konto.</p>

    #395541
    HaaqezForfatter

    <p style=”text-align: left;”>Så blev jeg også afvist af Danske bank pga RKI</p><p>Den eneste grund til at jeg er i RKI er fordi jeg har et hus med eksen på tvangsauktion for at få afsluttet en 8 år lang bodeling </p><p>Sku et sørgeligt samfund vi lever i </p><p>Snakker med finanstilsynet senere I dag </p><p>Men ellers har jeg tænkt mig at gå i den lokal afdeling af Sparekassen Danmark og kræve at oprette min nemkonto hos dem og så må jeg se om de stadig vil nægte at oprette den kreditorbeskyttet konto </p><p>Tak for input Morsdreng</p>

    #395613
    HaaqezForfatter

    <p>Update </p><p>Coopbank henviser til anden bank. Nordea, Danske bank Og Sparekassen Danmark nægter at oprette mig som kunde </p><p>Nu har jeg kontaktet finanstilsynet så må de sku få bankerne til at overholde loven</p><p> </p>

Viser 6 indlæg - 1 til 6 (af 6 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.