Hvor får jeg det billigste realkreditlån 2018?

    Hvor får jeg det billigste realkreditlån 2018

    Artikel opdateret: 1. november 2018

     

    Sammenligning af boligfinansiering

    Der findes fem realkreditinstitutter, der alle udbyder realkreditlån; Realkredit Danmark, Nordea Kredit, Totalkredit/Nykredit og Jyske Kredit (tidligere BRF Kredit). Fælles for institutterne er, at de kun distribuerer deres lån gennem samarbejdsbanker, hvilket betyder, at bankkunder kun kan få tilbud på lån fra det realkreditinstitut, som banken har valgt at samarbejde med.

    Som bankkunde skal du altså indhente tilbud fra flere forskellige banker for at få tilbudt realkreditlån fra forskellige institutter.

    Nedenfor kan du se en oversigt over priserne på de mest populære realkreditlån.

     

    Overblik over populære realkreditlån

    Forudsætninger: En bolig til 2.500.000 kr. og hvor der skal lånes 2.000.000 kr (80% belåning). Løbetiden er 30 år og mulighed for afdragsfrihed i de første 10 år. Stempelafgiften er 15.000 kr og skattefradragssatsen er sat til 33%.

     

    Fast rente 30 år med afdragsfrihed

    PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
    Realkredit Danmark5.2973.54902.079.536506.131
    Totalkredit5.3223.56602.080.213508.843
    Totalkredit m. kundekroner5.0623.39102.080.213487.936
    Nordea Kredit5.1943.48002.077.545 495.882
    Jyske Kredit5.1513.45102.077.545492.402

     

    Fast rente 30 år med afdrag

    PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
    Realkredit Danmark8.8377.2974.1701.497.815378.610
    Totalkredit8.8547.3094.1711.498.240380.340
    Totalkredit m. kundekroner8.5987.1374.1711.498.240362.344
    Nordea Kredit8.7327.2264.1661.496.392369.616
    Jyske Kredit8.6267.1544.1661.496.392362.127

     

    F5 30 år med afdragsfrihed

    PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
    Realkredit Danmark2.5541.71102.027.601233.022
    Totalkredit2.5031.67702.029.204231.170
    Totalkredit m. kundekroner2.2491.50702.029.204210.776
    Nordea Kredit2.4401.63502.026.600224.913
    Jyske Kredit2.4191.62102.026.600221.858
    Handelsbanken2.4461.63902.024.560222.477

     

    F5 30 år med afdrag

    PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
    Realkredit Danmark7.4466.7855.4421.367.214163.516
    Totalkredit7.3916.7495.4461.368.294161.576
    Totalkredit m. kundekroner7.1376.5795.4461.368.294144.408
    Nordea Kredit7.3316.7065.4391.366.539156.407
    Jyske Kredit7.2466.6505.4391.366.539149.659
    Handelsbanken6.7026.0354.6831.428.534164.779

     

    F3 30 år med afdragsfrihed

    PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
    Realkredit Danmark2.3231.55702.027.601216.998
    Totalkredit2.2601.51402.029.204215.133
    Totalkredit m. kundekroner2.0071.34402.029.204194.739
    Nordea Kredit2.1981.47302.026.600210.707
    Jyske Kredit2.0511.37402.026.600197.685
    Handelsbanken1.8991.27202.024.560178.873

     

    F3 30 år med afdrag

    PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
    Realkredit Danmark7.5246.9395.7501.342.249148.442
    Totalkredit7.4576.8955.7551.343.309146.495
    Totalkredit m. kundekroner7.2046.7255.7551.343.309127.454
    Nordea Kredit7.3976.8535.7481.341.586142.825
    Jyske Kredit7.1866.7115.7481.341.586126.171
    Handelsbanken6.3975.9124.9261.407.560127.056

     

    Forudsætninger: Der regnes med udbetalt provenu af lån på 2 mio. kr. Der regnes med modregning af variabel tinglysningsafgift (stempel) på 1 mio. kr. til en værdi af 15.000 kr. fra tidligere lån i ejendommen. Der regnes med bidragssats for 80 pct. belåning.

     

    Fælles for fleks- og fastforrentede lån: Ved optagelse af lån medfinansieres disse omkostninger: Lånesagsgebyr. ekspeditionsgebyr (tinglysningsservice), kurtage ved salg af obligationer, kursskæring ved udbetaling, fast tinglysningsafgift på 1.660 kr., variabel tinglysningsafgift oprundet til nærmeste 100 kr. minus de overførte 15.000 kr.

     

    Fastforrentede lån: Ved indfrielse af fastforrentede lån efter 10 år regnes med kursværdi af nominel restgæld efter 10 år samt omkostninger.

     

    Flekslån: Ved flekslån benyttes en kontantrente. Kursskæring ved optagelse indregnes i bidrag. På et F5-lån vil en kursskæring ved udbetaling på 0,2 pct. medregnes som en øgning i bidraget. Efter første refinansiering antages, at renten er uændret, men i bidrag vil være medregnet kursskæring ved refinansiering, der kan være forskellig fra kursskæring ved udbetaling.

     

    *Kundekroner: Totalkredit giver rabat i form af Kundekroner. Rabatten udgør 0,15% årligt af restgælden og bliver automatisk trukket fra bidragsbetalingen hvert kvartal. Rabatten ydes foreløbig frem til udgangen af 2019. For overskuelighedens skyld er Nykredit fjernet fra oversigten, da priserne er identiske med Totalkredits priser.

     

    Bonus: Flere banker tilbyder en bonus i forbindelse med realkreditlånet i stil med Kundekroner. Det er forskelligt fra bank til bank og kan i nogle tilfælde kombineres med Kundekroner.

     

    Klik her, hvis du vil modtage op til tre gratis tilbud på dit realkreditlån

     

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og hold dig opdateret på alt inden for privatøkonomi.

    Ved at trykke tilmeld, giver du samtykke til at vi sender dig vores nyhedsbrev. Du kan til enhver tid trække dit samtykke (læs samtykkeerklæring) tilbage. Læs mere om vores forretningsbetingelser, privatlivspolitik og cookiepolitik.

     

    Har du den bedste bank?

    Gør som mange andre boligejere. Indhent tilbud fra banker og se om du kan opnå besparelser eller mere fordelagtige vilkår på dit bankengagement.

    Få gratis tilbud her