Hvor får jeg det billigste realkreditlån 2018

Hvor får jeg det billigste realkreditlån 2018?

Realkreditlån er den billigste lånetype til at finansiere et køb af ejerbolig. I denne artikel får du hurtigt et overblik over priserne på de mest populære lån.

Skrevet af Ulrik Marschall

Artikel opdateret: 1. november 2018

 
 

Sammenligning af boligfinansiering

Der findes fem realkreditinstitutter, der alle udbyder realkreditlån; Realkredit Danmark, Nordea Kredit, Totalkredit/Nykredit og Jyske Kredit (tidligere BRF Kredit). Fælles for institutterne er, at de kun distribuerer deres lån gennem samarbejdsbanker, hvilket betyder, at bankkunder kun kan få tilbud på lån fra det realkreditinstitut, som banken har valgt at samarbejde med.

Som bankkunde skal du altså indhente tilbud fra flere forskellige banker for at få tilbudt realkreditlån fra forskellige institutter.

Nedenfor kan du se en oversigt over priserne på de mest populære realkreditlån.

 

Overblik over populære realkreditlån

Forudsætninger: En bolig til 2.500.000 kr. og hvor der skal lånes 2.000.000 kr (80% belåning). Løbetiden er 30 år og mulighed for afdragsfrihed i de første 10 år. Stempelafgiften er 15.000 kr og skattefradragssatsen er sat til 33%.

 

Fast rente 30 år med afdragsfrihed

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark5.2973.54902.079.536506.131
Totalkredit5.3223.56602.080.213508.843
Totalkredit m. kundekroner5.0623.39102.080.213487.936
Nordea Kredit5.1943.48002.077.545 495.882
Jyske Kredit5.1513.45102.077.545492.402

 

Fast rente 30 år med afdrag

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark8.8377.2974.1701.497.815378.610
Totalkredit8.8547.3094.1711.498.240380.340
Totalkredit m. kundekroner8.5987.1374.1711.498.240362.344
Nordea Kredit8.7327.2264.1661.496.392369.616
Jyske Kredit8.6267.1544.1661.496.392362.127

 

F5 30 år med afdragsfrihed

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark2.5541.71102.027.601233.022
Totalkredit2.5031.67702.029.204231.170
Totalkredit m. kundekroner2.2491.50702.029.204210.776
Nordea Kredit2.4401.63502.026.600224.913
Jyske Kredit2.4191.62102.026.600221.858
Handelsbanken2.4461.63902.024.560222.477

 

F5 30 år med afdrag

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark7.4466.7855.4421.367.214163.516
Totalkredit7.3916.7495.4461.368.294161.576
Totalkredit m. kundekroner7.1376.5795.4461.368.294144.408
Nordea Kredit7.3316.7065.4391.366.539156.407
Jyske Kredit7.2466.6505.4391.366.539149.659
Handelsbanken6.7026.0354.6831.428.534164.779

 

F3 30 år med afdragsfrihed

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark2.3231.55702.027.601216.998
Totalkredit2.2601.51402.029.204215.133
Totalkredit m. kundekroner2.0071.34402.029.204194.739
Nordea Kredit2.1981.47302.026.600210.707
Jyske Kredit2.0511.37402.026.600197.685
Handelsbanken1.8991.27202.024.560178.873

 

F3 30 år med afdrag

PengeinstitutYdelse pr. md. før skatYdelse pr. md. efter skatAfdrag pr. md.Restgæld om 10 årSamlede omkostninger over 10 år inkl. rente/bidrag/indfrielse
Realkredit Danmark7.5246.9395.7501.342.249148.442
Totalkredit7.4576.8955.7551.343.309146.495
Totalkredit m. kundekroner7.2046.7255.7551.343.309127.454
Nordea Kredit7.3976.8535.7481.341.586142.825
Jyske Kredit7.1866.7115.7481.341.586126.171
Handelsbanken6.3975.9124.9261.407.560127.056

 

Forudsætninger: Der regnes med udbetalt provenu af lån på 2 mio. kr. Der regnes med modregning af variabel tinglysningsafgift (stempel) på 1 mio. kr. til en værdi af 15.000 kr. fra tidligere lån i ejendommen. Der regnes med bidragssats for 80 pct. belåning.

 

Fælles for fleks- og fastforrentede lån: Ved optagelse af lån medfinansieres disse omkostninger: Lånesagsgebyr. ekspeditionsgebyr (tinglysningsservice), kurtage ved salg af obligationer, kursskæring ved udbetaling, fast tinglysningsafgift på 1.660 kr., variabel tinglysningsafgift oprundet til nærmeste 100 kr. minus de overførte 15.000 kr.

 

Fastforrentede lån: Ved indfrielse af fastforrentede lån efter 10 år regnes med kursværdi af nominel restgæld efter 10 år samt omkostninger.

 

Flekslån: Ved flekslån benyttes en kontantrente. Kursskæring ved optagelse indregnes i bidrag. På et F5-lån vil en kursskæring ved udbetaling på 0,2 pct. medregnes som en øgning i bidraget. Efter første refinansiering antages, at renten er uændret, men i bidrag vil være medregnet kursskæring ved refinansiering, der kan være forskellig fra kursskæring ved udbetaling.

 

*Kundekroner: Totalkredit giver rabat i form af Kundekroner. Rabatten udgør 0,15% årligt af restgælden og bliver automatisk trukket fra bidragsbetalingen hvert kvartal. Rabatten ydes foreløbig frem til udgangen af 2019. For overskuelighedens skyld er Nykredit fjernet fra oversigten, da priserne er identiske med Totalkredits priser.

 

Bonus: Flere banker tilbyder en bonus i forbindelse med realkreditlånet i stil med Kundekroner. Det er forskelligt fra bank til bank og kan i nogle tilfælde kombineres med Kundekroner.

 

Klik her, hvis du vil modtage op til tre gratis tilbud på dit realkreditlån

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og hold dig opdateret på alt inden for privatøkonomi. Nyhedsbrevet kan afmeldes til enhver tid.

 

Har du den bedste bank?

Gør som mange andre danskere. Indhent tilbud fra banker og se om du kan opnå besparelser eller mere fordelagtige vilkår på dit bankengagement.

Få gratis tilbud her

Om forfatteren Ulrik Marschall

Ulrik er kommunikationschef i Mybanker. Forsøger dagligt at gøre komplicerede emner indenfor privatøkonomi lettere at forstå.

Skift bank inden du konverterer dit realkreditlån

Læs artiklen
13. maj 2019 Hvor får jeg den billigste boligfinansiering i 2019? Sådan finansierer du din bolig 7. april 2019 Sådan finansierer du din bolig Sommerferie 2019: Få råd til drømmerejsen 7. marts 2019 Sommerferie 2019: Få råd til drømmerejsen