Køb af bolig og tidligere registeret i rki
-
AnonymForfatter30-03-2016 21:18
Indlæg -
30. marts 2016 kl. 21:18 #95297
AnonymForfatter30-03-2016 21:18
Hej.
Er der nogle der kan hjælpe os med at finde ud af om man godt kan få et realkredit lån og købe et hus trods den ene part har været registrerer i rki tidligere. Han er det ikke længere men har været det i en årrække førhen.
Tak på forhånd.30. marts 2016 kl. 22:30 #220790morsdrengForfatter30-03-2016 22:30
Registreringer i RKI/Experian slettes efter 5 år, så det afgørende er IKKE at han ikke længere står i RKI, men om han fortsat har en gæld som endnu ikke er forældet.
Har han betalt gælden, er den gamle registrering i RKI uden betydning, men er registreringen i RKI blot blevet slette efter 5 år og er gælden endnu ikke forældet, skylder han fortsat pengene, og så er er det ingen god ide at købe hus.
I bør også have med i overvejelserne, at hans gæld iflg. dine oplysninger i bedste fald er bortfaldet pga. forældelse – men ikke ved betaling, og det er aldrig godt tegn, hvis man ikke har været i stand til at opfylde allerede indgåede låneaftaler.
At stifte ny gæld og købe hus, hvis man i forvejen har misligholdt gæld kan kun frarådes og ren teoretisk og i værste fald kan det endda være strafbart.
Så glem alt om at købe hus førend det er helt sikkert, at han ikke længere har nogen gæld.
-
ForfatterIndlæg
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.