ETF’er til barn for frie midler

  • This topic has 6 stemmer and 23 svar.
Viser 15 indlæg - 1 til 15 (af 24 i alt)
  • Anonym
    Forfatter
    Indlæg
  • #95081
    Anonym

    Kan nogen hjælp med dette; hvis jeg køber ETF’er for frie midler til barn som er under 18år på en alm konto med depot, vil et evt. afkast så være kapitalindkomst og vil dette kunne modregnes fuld ud i personfradraget på 32.600kr (2015) pr år?

    #217444
    HalliHallo

    Nej, det kan ikke modregnes i personfradraget, der skal betales løbende skat af afkastet.

    Er der tale om aktier, så trækkes skatten jo før udbyttet udbetales.

    Men ellers ring til skat på 72 22 18 18, hvor du kan høre nærmere.

    #217452
    Anonym

    Det kommer an på om det en aktie- eller obligationsbaseret fond. Og om den udbetaler udnytte eller ej?
    Hvis en obligationsbaseret fond, så ja.

    Her står noget om skatten http://www.banknordik.dk/Investeringsforeninger.aspx?ID=1371

    #217454
    Anonym

    Hej og tak for svar. Er det ikke korrekt at ETF’er lagerbeskattes og indgår som kapitalindkomst? Jeg havde tænkt på akkumulerende ETF’er. Pengene stammer fra bedsteforældre som skattefri gave og så vidt jeg forstår forestår beskatningen derefter hos barnet selv når pengene investeres?.

    Jeg har selv læst på forskellige diskussionstråde som fx:
    http://www.euroinvestor.dk/community/discussionthread.aspx?threadid=279132&pagenum=1
    og
    http://www.euroinvestor.dk/community/discussionthread.aspx?threadid=276707
    https://www.banknordik.dk/Files/DK/Dokumenter/Investering/ETF%20skattescenarier/Beskatning%20af%20investorer%20i%20ETF-fonde.pdf
    men der er lidt modstridende forklaringer om hvorvidt personfradraget kan benyttes eller ej. Det bliver jo kun interessant at købe ETF fonde såfremt personfradraget kan benyttes løbende.

    mvh Niels.

    #217462
    Leocat

    Niels45,

    alle ETF’er som er købt af frie midler beskattes som kapitalindkomst. Kapitalindkomst beskattes separat og ikke som personlig indkomst. Derfor kan du ikke bruge personfradraget.

    Sparinvest Indeks kan købes for frie midler og beskattes som aktieindkomst.

    http://www.sparinvestindex.dk/

    #217478
    HalliHallo

    Så har vi det på plads, det havde ellers være fint, hvis forældre kunne oprette konti i børnenes navne, og så undgå beskatning.

    Så det er altså kun lønindkomst barnet kan bruge sit personfradrag til.

    #217752
    ElkHorn

    Når pengene kommer fra bedsteforældre, kan du sagtens gøre som du beskriver med en akkumulerende ETF. Eventuelt overskud bliver lagerbeskattet som kapital indkomst, og personfradraget kan bruges.

    #217754
    ElkHorn

    Se eventuelt her for yderligere information:
    http://www.skm.dk/skattetal/beregning/skatteberegning/skatteberegning-hovedtraekkene-i-personbeskatningen-2013

    Personlig indkomst
    +/÷ Kapitalindkomst
    ÷ Ligningsmæssige fradrag
    ————————————
    = Skattepligtig indkomst

    #217774
    HalliHallo

    Hej ElkHorn

    Står det i loven at beskatningen er anderledes, når det er bedsteforældre opretter en konto og investerer for dem?

    Det link du henviser, omhandler da ikke det spørgsmål. Hvorfor henviser du til det? Hvad mener du at vi kan bruge det til?

    #217784
    ElkHorn

    Ja, beskatningen er, i nogle tilfælde, anderledes når pengene kommer fra bedsteforældre. De risikerer ikke at afkastet bliver beskattet hos dem selv, når de give pengegaver til børnebørn.

    Det link viser at kapitalindkomst indgår i den skattepligtige indkomst, til hvilken man kan bruge personfradraget.
    At personfradraget kan bruges til kapitalindkomst kan du teste med dette regneark (http://www.tax.dk/beregn/skat16.htm), eller på Skat’s hjemmeside ved at taste forskellige scenarier ind i din forskudsopgørelse.

    Jf. kildeskattelovens § 5, stk. 1. Renter af et gavebeløb, som barnet har modtaget af sine forældre, beskattes dog hos forældrene, jfr. § 5, stk. 2: http://www.tax.dk/pjecer/boerns_frikort.htm

    Er gavebeløbet fra bedsteforældrene, beskattes det hos barnet selv: http://www.tvc.dk/sites/default/files/article/2014.02.08_spoerg_om_penge_0.pdf

    #217798
    test

    jeg har ikke selv disse ETF men tror ikke du har ret Eikhorn

    se her, lagerbeskattet som kapitalindkomst

    https://www.nordnet.dk/produkter/investeringsmuligheder/etf.html

    og her
    http://www.skat.dk/skat.aspx?oId=1799799&vId=0

    så vidt jeg kan se er indtægt fra ETF,er aktien udbytte og ikke kapital indkomst ?

    #217800
    ElkHorn

    På den Nordnet-side du linker står klart og tydeligt at en ETF bliver lagerbeskattet som kapitalindkomst.

    Hvad er det præcist du ikke mener jeg har ret i?

    Jeg svarer naturligvis gerne på det – jeg skal dog lige forstå spørgsmålet først.

    #217828
    test

    Hvis afkastet skal beskattes hos barnet regne jeg med at vi er ening om at barne så ejer midlerne. Vi må så antage at de er overdraget.

    Nu er jeg ikke specialist men mener ikke umiddelbart tab på aktier giver fradrag andet ind kapital indkomsten og en bar har næppe en indtægt hvor en negativ kapital indkomst kan bruges til meget.

    er de udbytte eller ander fra sådan nogle eft der beskatte efter de 27 pct

    #217830
    ElkHorn
    #217832
    ElkHorn

    Selvfølgelig ejer barnet midlerne. Dette er dog en nødvendig, men ikke tilstrækkelig forudsætning. Der kan, som nævnt tidligere, være tilfælde hvor afkastet beskattes hos forældrene.

    Aktieindkomst har ikke noget med kapitalindkomst at gøre i skattemæssig forstand, så her blander du tingene sammen.

Viser 15 indlæg - 1 til 15 (af 24 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.