Forrentning af overtræk pga. PAL-skat

  • This topic is empty.
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Anonym
    Forfatter
    Indlæg
  • #93107
    Anonym

    Mybanker skriver:

    “Overtræk pga. PAL-skat må dog først forrentes 15 dage efter, at pengeinstituttet skriftligt har gjort kunden opmærksom på overtrækket. Så reelt kan du få overtrækket på din kontantkonto forrentet med 0% i en periode.”

    (Kilde: http://www.mybanker.dk/nyhedsbrev/vis_nyhedsbrev.html?n_id=47)

    Hvis jeg læser PAL-loven (§22 stk 2) læser jeg det som om forrentningen kan ske allerede fra den dato hvor kunden er blevet gjort opmærksom på overtrækket:

    Pensionsafkastbeskatningsloven (jvf. LBK nr 170 af 22/02/2011) §22 stk. 2 “Kontohaveren forrenter det beløb, hvormed kontoen er overtrukket, .. fra det tidspunkt, hvor instituttet har gjort kontohaveren skriftligt opmærksom på overtrækket”

    Hvor kommer de 15 dage fra og renten er de den samme som indlånsrenten, ikke?

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.