Nye regler for skat af invest

  • This topic has 3 stemmer and 3 svar.
Viser 4 indlæg - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Anonym
    Forfatter
    Indlæg
  • #87152
    Anonym

    Er der nogen herinde der er inde i de nye love for beskatning af investeringspapirer?

    Eftersom 100.000 kroners grænsen bortfalder vil jeg lige høre om jeg har forstået systemet korrekt.

    Jeg købte investeringspapirer i sommer til en værdi under 100.000 kroners grænsen med en tidshorisont på min. 3 år for derved undgå beskatning af afkastet.

    Er det korrekt at fra d. 1/1 2005 er der en periode på 3 år hvor man selv kan bestemme om man følger de gamle eller de nye regler, så jeg kan sælge mine værdipapirer engang efter jeg har haft dem i 3 år og inden d. 1/1 2008 og derved undgå at betale skat (som jeg skulle ifølge de nye regler)?

    På forhånd tak for hjælpen!

    #106192
    Anonym

    Bestemmelsen fremgår af §44 i L78, der hvis den bliver vedtaget (og det gør den jo nok) regulerer beskatningen, og den er nogenlunde som du beskriver den.
    o Aktierne skal være anskaffet senest 31.12.2005 (hvilket i praksis er 30.12)
    o Din og din evt. ægtefælles samlede aktiebeholdning skal pr 31.12.2005 være under 100.000 kr grænsen (der som bekendt er over 100.000). Det er ligegyldigt (og her er en forbedring) om den herefter stiger mod himlen.
    o Det er ligegyldigt hvornår du sælger aktierne, bare de har været ejet i 3 år. 2015 er altså osse OK

    I dette tilfælde er en evt. aktieavance skattefri.

    Læs selv lovforslaget: http://www.ft.dk/Samling/20051/lovforslag/L78/som_fremsat.htm

    #106204
    Anonym

    Tusinde tak for det fyldestgørende svar.

    #106208
    Anonym

    Fyldestgørende vil jeg ikke ligefrem sige at svaret er, idet grænsen for 2005 udgør 136.600 kr. og ikke 100.000 kr.

    Bare til Mybanker-brugernes orientering.

Viser 4 indlæg - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.