gammel lån :(

  • This topic has 3 stemmer and 4 svar.
Viser 5 indlæg - 1 til 5 (af 5 i alt)
  • _me and you_
    Forfatter
    Indlæg
  • #88789
    _me and you_

    Hej
    Jeg har engang fået mig et dumt lån som jeg ikke kunne afdrage på da jeg skulle i uddannelse og har været i retten med det, hvor ved dom det blev sat på standby, nu 5 år efter vil jeg så gerne betale det ud og på min årsopgørelse stod der at det kostede ca 65000 kr men da jeg ringede for at indfri det blev der sagt at det nu var på 128000 kr 🙁

    Kan det virkelig passe ? og er der noget man kan gøre
    håber i har et råd til hvad jeg kan gøre !

    Med venlig hilsen

    #126226
    Anonym

    Du bør i hvert fald lige bede firmaet redegøre for hvordan beløbet er endt på 128.000 kr og tjekke om de har overholdt renteloven.

    I dit tilfælde tror jeg beregningen ser således ud:

    Hovedstol (oprindeligt lånebeløb): 68.000
    Max tilladt rykkergebyr jf. renteloven §9b: 3×100 = 300
    Max tilladt inkassogebyr jf. renteloven §9b: 100
    Fordringshavers rimelige omk. til udenretlig inddrivelse: 3.500
    Fordringshavers advokatomkostninger: 5.000

    Hovedstol som fordringshaver må forrente: 76.900

    Rentelovens §5 siger:
    1. At man maksimalt må kræve en rente på 11,25% (nationalbankens udlånsrente + 7%).
    2. At man maksimalt ikke må kræve rentes rente, men alene må forrente hovedstolen lineært.

    Derfor ser dit regnestykke således ud:

    Rente = 11,25% x 76.900 x 5 = 43.256

    Gæld efter 5 år: 120.156

    Så alt i alt: med den usikkerhed der er de præcise beløbsstørrelser, så tror jeg desværre godt det kan passe du skal betale 128.000 kr tilbage.

    #126228
    Anonym

    Hej

    Det er ganske vist, men så er der en undtagelse til hovedreglen i rentelovens § 5. Den findes i rentelovens § 7, stk. 3, der siger, at

    “§ 7 Stk. 3. Skal skyldneren for det tidsrum, der ligger forud for forfaldsdagen, betale en fast eller variabel rente, der, eventuelt med tillæg af en løbende provision eller lignende, er højere end den rente, der er fastsat efter § 5, stk. 1 og 2, bevarer fordringshaveren dog retten til den højere rente m.v. efter forfaldsdagen”.

    Det betyder, at er der f.eks aftalt, at renten er på f.eks. 20%, så må gælden fortsat godt forrentes med 20%. Undtagelsesreglen skyldes, at det jo ikke er rimeligt, at inkassokunder kan slippe billigere frem for at betale til tiden.

    MVH/Nuser

    #126234
    Anonym

    Det er korrekt at hvis man har aftalt en højere rente end udlånsrenten + 7%, så er det i udgangspunktet den rente der gælder, dog således, at man fra forfaldsdatoen kun må forrente sit tilgodehavende lineært (dvs. ikke tilskrive rentes rente).

    #126244
    _me and you_

    Hej Alle !

    Tusind tak for alle jeres svar på mit problem.

    Jeg har været så heldig at de gik med til at de fik 69000 kr med det samme istedet for 128000 kr så det er jeg glad for :0)

Viser 5 indlæg - 1 til 5 (af 5 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.