Realkreditlån til tilbygning på lejebolig?

Svar
  • This topic has 2 stemmer and 2 svar.
Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Benjamin (14)
    Forfatter
    Indlæg
  • #95712
    Benjamin (14)

    Det lyder som et ret vanvittigt spørgsmål tænker, men ikke desto mindre er det sandt.

    Vi bor i en billig lejebolig, hvor det er trængt med pladsen. Vi har fået lov til at boligforeningen at bygge et værelse til. Vi skal dog selv finansiere tilbygningen. Mit spørgsmål lyder derfor på hvordan det er smartest at optage et lån til dette?

    Ved fraflytningen vil vi få det resterende tilbagebetalt, dog minus en afskrivning som vi ikke kender endnu.
    Prisen på tilbygningen kender vi heller ikke endnu, da det stadig er meget tidligt i processen.

    Er det igennem banken eller realkredit, eller vil det evt. være en kombi 20/80?

    Til spørgsmålet om hvorvidt det økonomisk kan svare sig kan jeg kun sige: JA 🙂

    #225944
    morsdreng

    Hvis du som lejer vil forbedre eller bygge til den lejede ejendom, forbedrer du en ejendom som du IKKE ejer.

    Reglerne for lejers forbedring af det lejede fremgår af lejelovens § 62a, men du bør under INGEN omstændigheder forsøge at klare §§ selv, dertil er området alt for kompliceret.

    Som lejer kan du naturligvis IKKE optage hverken kreditforeningslån eller banklån med pant i den lejede ejendom – for du ejer jo slet IKKE ejendommen. Så finansieringen/optagelse af lån er alene et spørgsmål mellem dig og din bank og når du ikke ejer ejendommen kan realkreditlån naturligvis ikke komme på tale..

    Kontakt en advokat, så du er sikkert på, at det gele kommer til at foregå på den rigtige måde.

    #225966
    thsv

    Så det er økonomisk ansvarligt hvis det skal finansieres med et forbrugslån til 10% i rente eller mere?
    Dette kan let medføre en ydelse i omegnen af 3.000 kr om måneden ved 200.000 kr i lånebeløb + omk. afdraget over 10 år.

    Tænk jer grundigt om og søg professionel vejledning som Morsdreng foreslår.

Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.