#207472
Anonym

General Prier:
Sikke da et person angreb at komme med?

Men der er nu mere til det end som så.

Det er korrekt at der i realkreditloven står at der ikke kan optages realkreditlån for mere end 80% af værdien, men selve reglerne for værdiansættelsen bliver fastsat af finanstilsynet.

Hvis du gad kigge i finanstilsynets “bekendtgørelse om realkreditinstitutters værdiansættelse og
låneudmåling” kan du se at der er undtagelser hvis salgsprisen ikke er udtryk for markedsprisen, tag et kig på §4 stk. 2.

https://extranet.finanstilsynet.dk/lovinfo/Lov.aspx?ItemId=271d0fd1-fea0-4456-8c1c-ddd4182d1bae

En mere “læs let” udgave er her:

http://www.realkreditraadet.dk/Realkreditl%C3%A5n/V%C3%A6rdians%C3%A6ttelse_af_fast_ejendom/Ejerboliger_til_hel%C3%A5rsbrug.aspx

God aften.